Legyél naprakész

Válaszd ki milyen hírekről szeretnél értesülni

Üzleti hírek

Osztalék II.

Osztalék II.

2024. augusztus 21. szerda
Osztalék kifizetés pénzben, természetben vagy részvények formájában

Az osztalék kifizetése a vállalkozások egyik legfontosabb pénzügyi döntése, amely számos módon történhet. A tulajdonosok számára az osztalék nemcsak pénzügyi jutalom, hanem a vállalat sikerének és nyereségességének elismerése is. Az osztalék kifizetésének módjai között szerepelhet a készpénzes kifizetés, az eszközökben történő kifizetés, valamint részvények formájában történő osztalék. Mindegyik módszernek megvannak a maga előnyei és hátrányai, valamint különböző jogi és pénzügyi következményei.

Osztalék kifizetése pénzbeli teljesítéssel

Általános esetben az osztalék kifizetésének évében érvényes adójogi szabályokat kell figyelembe venni. Tehát, ha a 2023-as adóévről beszélünk, az osztalék kifizetése a 2024-es adóévben történik, így az adójogi elszámolásnak a 2024-es szabályok szerint kell történnie.

Az adófizetési kötelezettséget a kifizető cég állapítja meg, de a tényleges adókötelezettség a magánszemélyt terheli. Az osztalék adója tehát a magánszemélyt érinti, függetlenül attól, hogy a levonási, bevallási és befizetési kötelezettség a kifizető céget terheli. Az osztalék kifizetésekor az szja mellett szociális hozzájárulási adót is le kell vonni a magánszemélytől.

Osztalék kifizetése természetben

Ha a vállalkozás pénztára üres, de a tulajdonosok nyomására mégis szükséges osztalékot fizetni, felmerülhet a kérdés, hogy lehetséges-e az osztalékot a szokásostól eltérő módon, például tárgyi eszközök átadásával teljesíteni.

Ebben az esetben leginkább két típusú tárgyi eszköz kerülhet szóba: az ingatlanok és a személygépkocsik. Az ingatlanok átadása különösen vonzó lehet, mivel ezek hosszú távon is értéket képviselnek, míg a személygépkocsik gyorsabban eladhatók és likviditást biztosíthatnak.

Az ilyen típusú osztalékfizetés azonban alapos mérlegelést igényel, figyelembe véve a vállalkozás jövőbeli pénzügyi helyzetét és a tulajdonosok hosszú távú érdekeit. Amennyiben az osztalékot természetben, azaz tárgyi eszközök átadásával fizetnék ki, felmerül a kérdés, hogy az átadott autó vagy ingatlan után kell-e áfát fizetnie a cégnek. Ha az osztalék kifizetése pénzben történt volna, akkor áfa nem merülne fel. Azonban ingatlanok és személygépkocsik esetében általában felmerül az áfa kérdése, amelyet az átadás során a vonatkozó áfa-szabályok alapján kell rendezni.

Osztalék kifizetése részvények formájában

Az osztalék kifizetése részvények formájában egy másik lehetőség, amelyet a vállalkozások választhatnak. Ebben az esetben a tulajdonosok nem készpénzt kapnak, hanem további részvényeket a vállalatból. Ez a módszer különösen előnyös lehet, ha a vállalat készpénzállománya alacsony, de a tulajdonosok továbbra is részesedni szeretnének a vállalat nyereségéből.

A részvények formájában történő osztalékfizetés előnyei közé tartozik, hogy nem terheli meg a vállalat likviditását és lehetőséget ad a tulajdonosoknak, hogy növeljék részesedésüket a vállalatban. Ugyanakkor hátrányai is vannak, például az, hogy a részvények értéke ingadozhat, így a tulajdonosoknak adózási szempontból is figyelembe kell venniük a kapott részvények értékét.

 

A készpénzes osztalékfizetés gyors és egyszerű megoldást kínál, de megterhelheti a vállalat likviditását. A természetbeni osztalékfizetés lehetőséget ad a vállalat eszközeinek hatékony felhasználására, de bonyolultabb adózási kérdéseket vethet fel. A részvények formájában történő osztalékfizetés pedig a vállalat tőkeszerkezetének erősítését szolgálhatja, de a részvények értékének ingadozása kockázatot jelenthet.
Az osztalékfizetés módjának kiválasztása alapos tervezést és mérlegelést igényel. A vállalkozásoknak figyelembe kell venniük a pénzügyi helyzetüket, a tulajdonosok igényeit és a jogi követelményeket annak érdekében, hogy a legmegfelelőbb döntést hozzák meg.

Kérj értesítést az új blogcikkekről