eÁFA – M2M rendszer
Február 1-jétől az adózók először kaptak lehetőséget arra, hogy az eÁfa rendszeren keresztül – akár a webes felületen, akár az úgynevezett M2M gép-gép kapcsolattal – nyújtsák be áfabevallásaikat. A Deloitte szakértői röviden összefoglalták az eÁfa használatával kapcsolatos eddigi tapasztalatokat és tudnivalókat.
A felmérések szerint egyre többen veszik igénybe az eÁfa rendszert, különösen a webes felületet. Az M2M használata egyelőre kevésbé elterjedt, ami arra utal, hogy a bonyolultabb tranzakciókkal rendelkező adózók még kivárnak az eÁfa alkalmazásával, mivel számukra az M2M jelentheti a valódi hatékonyságnövelést a bevallások elkészítésében. Az M2M bevezetése és használatának megkezdése összetett és időigényes folyamat, ezért érthető, hogy jelenleg a webes felület dominál a használatban.
Egyre több nagyvállalat érdeklődik az eÁfa iránt és fontolgatja annak bevezetését, ugyanakkor az is látható, hogy az adózók körében még mindig nagy a bizonytalanság az M2M előnyeivel és lehetőségeivel kapcsolatban.
Az M2M technológia előnyei és alkalmazásának feltételei
Az M2M (Machine-to-Machine) technológia lehetővé teszi az adatok áramlását gépek között emberi beavatkozás nélkül. Ez a fajta kommunikáció minden olyan eszköz között megvalósulhat, amely rendelkezik a szükséges technológiával, például érzékelőkkel vagy chipekkel. Az M2M technológia számos területen alkalmazható, beleértve az üzleti szektort, az egészségügyet és a kormányzati rendszereket is.
Az M2M nem tekinthető önálló szoftvernek vagy informatikai megoldásnak, mivel önmagában csak a NAV által biztosított IT kommunikációs csatornára és a gép-gép kapcsolaton keresztüli eÁfa bevallási folyamatra utal. Az M2M tényleges használatához szükség van fejlesztésre, amely képes előállítani a szükséges data.xml fájlt és kommunikálni a rendszerrel.
Azoknak a vállalatoknak, amelyek M2M kapcsolaton keresztül szeretnék benyújtani eÁfa bevallásaikat, rendelkezniük kell olyan megoldással, amely képes ezt a funkciót ellátni. Az ilyen fejlesztések előnye, hogy nem csak a NAV adatbázisaira (Online Számla, OPG, CDPS) épülnek, hanem az adózó saját rendszerében rögzített adatokra is, így biztosítva a tranzakciók teljeskörűségét.
Az M2M rendszerhez készített külső fejlesztések további előnye, hogy bármilyen struktúrájú forrásadatot képesek feldolgozni és átkonvertálni a NAV által elvárt standard XML formátumra, beleértve a NAV által létrehozott adókódstruktúrával történő megfeleltetést is. Ezáltal az érintetteknek nem szükséges módosítaniuk a már használt áfaanalitikát és adókódokat, mivel a konverzió révén teljes mértékben megfelelnek a NAV elvárásainak.
Az ilyen egyedi igények szerint kialakított megoldások számos többletfunkciót tartalmazhatnak az eÁfa rendszer alapértelmezett verziójához képest, kihasználva a NAV által elérhető adatokban rejlő lehetőségeket. Az egyedi rendszerek bármilyen validáció és tartalmi ellenőrzés elvégzésére alkalmasak lehetnek, amire szabály alkotható, a szükséges adatok rendelkezésre állnak, akár az adózó rendszerében, akár nyilvános adatbázisokban. Ilyen ellenőrzések például az áfalevonási tiltásokkal érintett tranzakciók kiszűrése, speciális teljesítési időpontok validálása (például időszakos ügyletek), vagy áfacsoportba tartozó adózók ügyleteinek kezelése.
Ezek a tartalmi ellenőrzések nem érhetők el az eÁfa rendszerben.
A saját igényekre szabott M2M kapcsolatra képes megoldások lehetővé teszik, hogy a bevallás beküldése előtt teljeskörűen elvégezzék az említett validációkat, szemben az eÁfa rendszerben elérhető alapértelmezett ellenőrzésekkel, amelyekről a NAV csak a bevallás beküldését követően ad tájékoztatást. Továbbá, lehetőséget biztosítanak a validációk által feltárt módosítási igények automatikus végrehajtására is. Ennek köszönhetően hatékonyan kiszűrhetők és javíthatók a bevallási hibák már a benyújtás előtt, így elkerülhetők az ezekből fakadó önellenőrzések – mondta Fábián Dorottya, a Deloitte adóosztályának partnere.
Fontos figyelembe venni, hogy az eÁfa rendszerben jelenleg nem nyújthatók be önellenőrzések, erre várhatóan csak 2024 harmadik negyedévétől lesz lehetőség. Továbbá, az eÁfa rendszerben legfeljebb 90 napig érhetők el a beküldött eÁfa bevallások. Azonban, ha a társaság az egyedi igényei szerint fejleszti le az M2M rendszert, akkor az képes lehet az önellenőrzések kezelésére, valamint a beküldött adatok archiválására a törvényes megőrzési idő leteltéig.